autostrady i sieci expresowe

Opłaty za przejazd autostradami w Polsce są naliczane na podstawie odcinków trasy, przez które się przejeżdża. W zależności od rodzaju pojazdu oraz trasy, opłaty mogą być różne. Można je uiszczać za pomocą specjalnych bramek poboru opłat, które są rozlokowane na trasie, lub za pomocą systemu e-Toll, w którym opłaty są naliczane automatycznie i pobierane z konta lub karty płatniczej zarejestrowanej w systemie.

Osoby korzystające z autostrad mogą też skorzystać z tzw. systemu „ViaTOLL”, w którym opłaty są naliczane na podstawie przejechanego dystansu oraz rodzaju pojazdu. W tym przypadku konieczne jest zamontowanie specjalnego urządzenia zwanego „zbliżeniówką” w pojeździe, które umożliwia automatyczne naliczanie opłat za przejazd. Opłaty za przejazd autostradami w Polsce są naliczane przez firmę Polskie Autostrady S.A.

Co to jest system e-TOLL?

e-Toll to system płatności elektronicznej za przejazd autostradami w Polsce. Polega on na obowiązku posiadania specjalnego konta lub zarejestrowania karty płatniczej w systemie, a następnie płaceniu za przejazd przez autostrady za pomocą specjalnych bramek poboru opłat, które są rozlokowane na trasie. Wszystkie opłaty są naliczane automatycznie i pobierane z konta lub karty płatniczej, co oznacza, że nie trzeba płacić gotówką ani dokonywać opłaty na poczcie czy w banku. System e-Toll jest obsługiwany przez firmę Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW).

Ile wynoszą roczne wpływy do budżetu z opłat autostradowych?

Wpływy te zmieniają się z roku do roku ale opłata możemy okreslić je szacunkowo za rok 2021. W 2021 roku wpływy z opłat autostradowych do budżetu państwa wyniosły około 8,9 miliarda złotych. Warto jednak pamiętać, że opłaty za przejazd autostradami w Polsce są naliczane przez firmę Polskie Autostrady S.A., a nie bezpośrednio do budżetu państwa, więc wpływy te nie są przeznaczane bezpośrednio na cele publiczne. Warto też zaznaczyć, że opłaty za przejazd autostradami stanowią tylko jedno źródło dochodów budżetu państwa i są w nim uwzględnione w ramach innych wpływów.

Strony naszych partnerów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *